Založ si blog

České televízie na Slovensku, TV Markíza, JOJ a Orange


Asi pred 3 mesiacmi Orange vypol cca 6 staníc z okruhu českej komerčnej TV Prima na Slovensku. Už pred rokmi sa vyplo vysielanie staníc NOVY.
V médiách rezonuje ako hlavný dôvod tohto konania snaha slovenských
komerčných televízií JOJ a Markíza, nakoľko vraj české televízie nemajú licenciu / právo na Slovensku vysielať.

Poďme sa na to pozrieť:
Ak by to ja tak bolo, tak sa pýtam, že ako je možné, že v programovej ponuke slovenských operátorov sú všetky maďarské stanice. Je ich asi 7. Všetky majú oprávnenie šíriť svoj obsah aj na území SR? Nemyslím.
(skúste vypnúť maďarské televízie a uvidíte ten humbug, čo juh Slovenska spustí).
A všetky rakúske a všetky nemecké televízie? A všelijaké iné? Je ich fakt plno, z celej EU i sveta. Zrazu vysielame aj ukrajinskú televíziu.
Všetky tieto TV stanice majú teda povolenie vysielať na Slovensku?
Len české TV nemajú? Práve české?

Nie je tajomstvom, že za snaha o obmedzenie vysielania českých TV na Slovensku stoja komerčné TV Markíza a JOJ. Teda nie je to Rada pre mediálne vysielanie, ktorá má kompetencie a právo dozerať na korektnosť v tejto oblasti. Dominantne to prekáža komerčným telkám. Neprekáža im nelegálne vysielanie rakúskych (nemeckých, atd.) televizií. Len českých. Prečo asi?
Zisky – zisky – a ešte raz zisky.
Hlavnými príjmami komerčných TV sú príjmy z reklám. Nepozeráš ich programy, nie sú príjmy. Chápem to tak, že čím menšia „pozeranosť“, tým menej príjmov z reklám.
Riešiť tento problém ale snahou obmedziť vysielanie českých TV na Slovensku vnímam ako až zúfalý krok postrádajúci zdravý ÚSUDOK, komplexné citlivé ZHODNOTENIE ZO ŠIRŠIEHO SPOLOČENSKÉHO A MULTIKULTÚRNEHO HĽADISKA (vzhľadom na bývalý spoločný štát) a hlavne SEBAREFLEXIU.
Ja ako zákazník – klient – prijímateľ často pozerám české televízie. Proste si
z ponuky viem lepšie vybrať. Páčia sa mi predovšetkým ich seriály (pôvodné české – a tým nemyslím tie stariny, čo dáva NOVA), ale tie nové aktuálne. Osobne je to pre mňa o jeden level vyšší stupeň.
Ďakujem Prime, že na PRIME PLUS, ktorú „legálne“ ponechali na Slovensku,
zaraďuje všetky svoje nové seriály. Som ich sledovateľom. A chvála Bohu, že toto už JOJ a Markíza nemôžu stopnúť.
A presne o toto ide. Ide o televíznu tvorbu v CZ, ktorá je z môjho subjektívneho pohľadu na vyššej úrovni.

Nejde o neustále opakované zahraničné filmy, ktoré idú raz v českých TV, inokedy na Slovensku. Je jedno, kde si to pozriem. Nie som toho názoru, že tieto filmy ukrajujú slovenským televíziám sledovanosť.
Je to pôvodná CZ tvorba. A potom omnoho viac dokumentárnych a prírodopisných filmov.

Veľmi mi chýba stanica PRIMA ZOOM. Adekvátna stanica k nej na Slovensku vôbec neexistuje. Všetky tie Discovery, Natur, Spektrum, atď, sú síce podobné, ale nie to isté. Je tam menej programov napr. o vesmíre, čo mne je veľmi ľúto. A samotné komerčné TV tento žáner nechali ale úplne bez povšimnutia. Ani verejnoprávna STV nemá na svojej stanici Dvojka adekvátne tituly. Už ČT2 ich má viac.

Pritom ORANGE, keď vypol stanice Primy (veľký spravodlivý hrdina), tak oznamy (ktoré šli namiesto vypnutých kanálov), hlásili, že všetko je plne nahraditeľné na SK televíziách. Ani náhodou. Nielen, že vypol stanice Primy bez ohlásenia. Nielen, že nezmenil kvôli tomu poplatky. ZA 6 staníc Primy pridal do ponuky nejakých 5 staníc dokumentárnych filmov, ktoré nemôžu adekvátne nahradiť hlavné stanice Primy a už vôbec nie Prima Zoom.
Nehovoriac o tom, že táto „náhrada“ bude iba do konca roka 2023. Potom už nie. Ale poplatky vám ostanú. Inak povedané, budeme platiť tie isté poplatky, ako keby nám české TV nevzali. Celý tento postup je tiež znakom arogantnosti a neúcty k zákazníkovi.
Veď sa adekvátne smerom k ORANGE aj zariadim.

Takže, z môjho pohľadu sú dôvody nižších ekonomických výnosov SK televízii jednak objektívne – menší štát, menší trh, menej peňazí z reklám. Nedá sa porovnávať teda Nova s Markízou (ak by to náhodou ich spoločný vlastník nejak opomenul).
Potom ostávajú už len subjektívne príčiny, kde za dominantné ja považujem kvalitu ponúkaných programov, ktorá je predsa len trochu nižšia a menej rozmanitá. Toto môže nepriamo súvisieť s nižšou sumou peňazí na tvorbu a teda prvým objektívnym dôvodom.
Snažiť sa ale toto riešiť výrazným obmedzením až zabránením sledovaniu CZ televízií na Slovensku je prinajmenšom neadekvátnym, povrchným a nekonštruktívnym riešením, kde absentuje úcta a rešpekt k zákazníkovi, k jeho slobodnej voľbe a prioritám.
A môže sa stať, že aj tak neprinesie komerčným TV na Slovensku vytúžený výsledok.

Ja nebudem napríklad nikdy pozerať Farmu, Ružu pre nevestu a obdobné pre mňa neprijateľne latku podliezajúce tituly.

Vždy som si myslela a stále si myslím, že médiá a televízie by mali svojho diváka skôr vychovávať a cibriť jeho vkus, a nie naopak. Aby ho nútili sledovať absolútny balast, a úplne emočne podradné tituly (skoro som zabudla – Geissenovci – to je hrôza nad hrôzu). Takýmito programami dehonestujeme skutočné hodnoty života a človeka.

Okrem toho sa domnievam, že by vašej sledovanosti pomohlo aj nesúperiť až tak zúrivo. Napr. keď jedna TV dáva nejaký formát, ktorý je obľúbený, druhá dá na ten istý čas (obyčaje TV JOJ) niečo, čím predpokladá, že ich prebije. Človek so zdravým úsudkom vie, že takto ani jeden program nedosiahne možné maximum svojej sledovanosti. Ale čo neurobíš pre to aby, aby sused odvedľa nemal úspech. Aj za cenu toho svojho. Alebo napr. kanál JOJ Šport – tým, že nie je možnosť pozerať prenosy zo záznamu (ani nahrávať), a keďže sme väčšina pracujúci s rôznymi pracovnými dobami, a teda mnohí nemáme možnosť prenos si pozrieť naživo, tak si to pozrieme inde. Našťastie sú iné možnosti. Logicky teda poškodzujete iba seba. A to, že dávate často zápasy dávno po funuse, tiež asi nezvýšite svoju sledovanosť. Koľko ľudí by si už pozrelo tenisový zápas spred 2 mesiacov, kde výsledok dávno vie? A úprimne Eurosport aj tak vždy uprednostním, ak je taká možnosť. Moderovanie sa mi javí omnoho lepšie. Dokonca mi koment na JOJ šport až vadí.

Toto všetko sú také drobné veci, ktoré tiež prispievajú k nižšej sledovanosti. Takže, JOJ-ka a Markíza, ak chcete zlepšiť svoju sledovanosť a príjmy, asi vyhoďte svojich programových riaditeľov (a prípadne aj riaditeľov), dajte zmysluplnú reč so svojimi vlastníkmi a hlboko sa nad sebou zamyslite.

A pevne verím a dúfam, že ten, kto má rozhodnúť v tejto veci, si zachová zdravý rozum a odolá tlakom zvonka.

Kam speješ, ľudstvo?

30.05.2024

Kam speješ, ľudstvo? Sme na bode, z ktorého, ak ho prekročíme. nebude návratu. Neviem, koľkí ľudia si uvedomujú fakt, že balansujeme na hranici ďalšej svetovej vojny (ak už v nej nie sme). Neviem, koľkí si uvedomujú, že to nie je vina (či zodpovednosť) iba jednej jedinej strany – a to nech si každý doloží sem, koho chce. Na konflikt je potrebné vždy minimálne [...]

vrtuľník, helikoptéra

V súvislosti s víkendovou policajnou naháňačkou v Tomášove začali trestné stíhanie

16.07.2024 14:40

Pri bezohľadnej jazde 49-ročného vodiča sa zranilo šesť ľudí.

Jasov, cesta, stromy, búrka

Smršť na východe. Extrémna búrka a krúpy spustošili Prešovský kraj

16.07.2024 14:25

Najhoršia je situácia v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Bardejov.

Vaughan Gething

Waleský premiér Gething, prvý černoch vo funkcii, rezignuje. Na čele vlády vydržal iba pár mesiacov

16.07.2024 14:07

Gethingov koniec sa považuje za prvú krízu, ktorej čelí nový britský labouristický premiér Keir Starmer.

Mosquito Malaria

Pobrežie Slonoviny začalo podávať deťom najnovšiu vakcínu proti malárii. Očkovacia kampaň sa začala

16.07.2024 13:44

Kampaň by mohla obmedziť vplyv jedného z najväčších zabijakov Afriky.

lejulka

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 5725x
Priemerná čítanosť článkov: 2863x

Autor blogu

Kategórie